312877-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare – Entreprenadmaskiner med förare samt anläggningsarbetare
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelEntreprenadmaskiner med förare samt anläggningsarbetare
BeskrivningUpphandlingen avser tecknande av ramavtal med en leverantör avseende entreprenadmaskiner med förare samt anläggningsarbetare. Arbeten kommer till största delen att ske inom Lysekil kommuns gränser, men kan också förekomma på VA-anläggningar belägna utanför kommungränsen (utmed LEVAS råvattenförsörjning). Arbeten avser schaktning för löpande drift, akuta åtgärder, nyanläggningar samt reparationer och dagligt underhåll av VA-, el-, fiber-, fjärrvärmeledningar, samt gator, gång och cykelvägar m.m. Från ramavtalet förväntas fem maskiner avropas kontinuerligt.
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114258:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten, 45232000 Anläggnings- och tillhörande arbeten för rörledningar och kablar, 45240000 Anläggningsarbete för vattenprojekt, 45232400 Anläggningsarbeten för avlopp