31291-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Nyköping: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Webbutveckling
Referensnummer: KK18/719
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för support, rådgivning och kravställd vidareutveckling av Nyköpings kommuns webbplatser.
Nyköpings kommuns digitala närvaro vänder sig till många olika målgrupper med varierande behov. Kommunens egna webbteam arbetar med att skapa nya webbsidor och underhålla dem. Leverantören ska kunna utföra mindre och större uppdrag i samarbete med kommunens egen webbutvecklare samt kommunens andra samarbetspartners (t.ex. designbyrå) samt kunna bistå med kunskap och kompetens för att skapa lösningar utifrån ett aktuellt behov, oavsett om det är ett behov av en förändring på en befintlig webbplats eller nyutveckling av webbplatser.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72410000 Leverantörstjänster, 72420000 Internetutvecklingstjänster, 72413000 Webbsideutformningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen