312974-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Helsingborg: Konsulttjänster för energibesparing
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rådgivare Fastighetsförvaltningen Helsingborg.
Referensnummer: FF 59/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71314300 Konsulttjänster för energibesparing
II.1.4.
Kort beskrivning
Fastighetsförvaltningen söker genom denna upphandling totalt sex (6) rådgivare för att bistå med analyser, utredningar, strategier och genomförande vid drift, installationsunderhåll samt ny- och ombyggnad.
Alla rådgivare ska inom sitt expertområde kunna identifiera besparingsmöjligheter och föreslå effektiva lösningar med god innemiljö.
Expertområde:
— energirådgivare inriktning byggfysik;
— energirådgivare inriktning installationsteknik och energibesiktningar;
— installationsrådgivare med inriktning el, tele och säkerhetssystem och entreprenad besiktningar;
— installationsrådgivare med inriktning VVS, styr och regler och entreprenad besiktningar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 5 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71314300 Konsulttjänster för energibesparing, 71315210 Rådgivning i samband med byggnadsteknik
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Fastighetsförvaltningen söker genom denna upphandling totalt sex (6) rådgivare för att bistå med analyser, utredningar, strategier och genomförande vid drift, installationsunderhåll samt ny – och ombyggnad.