312984-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Markundersökningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Undersökningstjänster.
Referensnummer: 17/97
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71351500 Markundersökningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att ge stadens upphandlande myndigheter möjlighet att anlita utomstående kompetens för genomförande av olika enkätundersökningar till exempel brukar-, kund-, medborgar- och medarbetarundersökningar. Staden har även behov av kvalitativa undersökningar i form av till exempel fokusgrupper, panelundersökningar och intervjuer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 36 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
— Anbudsområde A1 – Medarbetarundersökning (Tjänst A1)
Del nr: A1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79311000 Undersökningar, 79311210 Telefonundersökningar, 79311300 Undersökningsanalys
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Tjänst A1 innebär att för Beställarens räkning tillhandahålla hela processen med förberedelsearbete, genomförande, analys, rapportering och utvärdering av medarbetarundersökning. Staden genomför en årlig medarbetarundersökning med ungefär 35 000 medarbetare och cirka 1 000 olika enheter.
— Anbudsområde A2 – Listade kvantitativa undersökningstjänster (Tjänst A2)
Del nr: A2
79320000 Opinionsundersökningar
Tjänst A2 innebär att för Beställarens räkning tillhandahålla genomförande och analys av nedan uppräknade kvantitativa undersökningar. Dessa kvantitativa undersökning baseras sig primärt på frågor där statistiska, kvantifierbara och generaliserbara resultat eftersöks. Följande undersökningar utgör anbudsområde A:
— Skol- och elevundersökningar,
— Förskoleundersökning,
— Stockholmsenkäten,
— Trygghetsmätningen.
— Anbudsområde B – Kvalitativa och övriga kvantitativa undersökningstjänster (Tjänst B)
Del nr: B
79342311 Undersökning av kundtillfredställelse
Tjänst B innebär att för Beställarens räkning tillhandahålla genomförande och analys av olika kvalitativa och/eller övriga kvantitativa undersökningar som inte listas i anbudsområde A1 och A2.
Exempel på kvalitativa undersökningar kan vara genomförande och analys av fokusgrupper, enkätundersökningar med öppna svar eller personliga intervjuer.
Kvantitativa undersökningar baseras sig primärt på frågor där statistiska, kvantifierbara och generaliserbara resultat eftersöks.
Exempel på undersökningar i anbudsområde B är:
— Nöjdkundundersökning såsom Nöjd kund index (NKI),
— Kundundersökning,
— Målgruppsundersökning,
— Attitydundersökning,
— Upplevelseundersökning.