31299-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Djursholm: Tjänster utförda av parkeringsvakter
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rondering Gatu-, tomt- och fastighetsmark
Referensnummer: TN 2018/0568
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98351110 Tjänster utförda av parkeringsvakter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser:
— rondering på allmän plats i Danderyd, som omfattas av Lag om felparkeringsavgift (SFS 1976:206 omtryckt i SFS 1987:24) och Lag om kontrollavgift vid olovlig parkering (SFS 1984:318),
— rondering av kommunens Betalautomater
— ärendehantering kring ovan nämnda uppdrag
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
98351000 Parkeringsförvaltning, 98351100 Bilparkeringstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen