313001-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Reklam och marknadsföring
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Produktionsbyrå.
Referensnummer: 033740-2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79340000 Reklam och marknadsföring
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar produktion av kommunikationsmaterial för tryckta och digitala kanaler, olika typer av presentationsmaterial som stöd vid seminarier och muntliga föredragningar (i huvudsak PowerPoint, men även andra lämpliga program kan vara aktuella).
Leverantören ska kunna producera enklare texter, illustrationer, diagram och övrig grafik. Leverantören ska kunna producera enklare film och rörlig grafik där det ingår som en delleverans i en hel produktion som omfattar andra format än film och rörlig grafik. Detta för att inte konkurrera med ramavtalsleverantören för filmproduktion.
I förfrågningsunderlaget används uttrycket grafisk produktion och med detta avses produktion av grafiskt kommunikationsmaterial för olika gränssnitt och media i olika program, tryckta och digitala kanaler.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79800000 Tryckning och tillhörande tjänster, 79822500 Grafisk formgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling produktionsbyrå.
Omfattning:
Försäkringskassan avser att teckna ramavtal med en (1) leverantör, under förutsättning att en leverantör har gått vidare till utvärdering.
Anbudets giltighetstid:
Leverantören ska vara bunden av sitt anbud till och med 18.3.2018. För det fall upphandlingen blir föremål för överprövning i domstol och ovannämnda datum passeras, ska leverantören vara bunden av sitt anbud till och med det senare datum som infaller 30 dagar efter det att lagakraftvunnet avgörande av överprövningen föreligger.