Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
AutoCPAP och masker
Referensnummer: RS 2019/132
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33157000 Utrustning för gasbehandling och annan andningsstödjande utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Gävleborgs läns landsting avser att teckna ett ramavtal med en (1) leverantör på en (1) modell av AutoCPAP. På helmask, näsmask och näskuddemask där patientvariationen är stor och där mask ska utprovas tillsammans med patient, avser Gävleborgs läns landsting att tecka ramavtal med flera leverantörer som uppfyller de obligatoriska kraven.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33157110 Syrgasmask
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen