31305-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Arkitekttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arkitekttjänster för om- och nybyggnation av facilitetsbyggnader i Jubileumsparken, Göteborg
Referensnummer: 0790/18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71200000 Arkitekttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar gestaltning och projektering av funktionsbyggnader för ett nytt hamnbad samt ombyggnation av Den Allmänna Bastun. Uppdraget innefattar konstnärligt ledarskap, projektering och kvalitetsansvar samt att i delar på plats leda arbete med byggnation tillsammans med allmänheten.
Uppdragsledande konsult
Konsulten ska offerera en uppdragsledande konsult med minst 10 års erfarenhet av flerfacklig uppdragsledning av arkitektuppdrag. Med flerfacklig uppdragsledning avses att ansvaret omfattar flera olika yrkesdiscipliner.
Offererad individ får vara arkitekt, ingenjör, konstnär eller likvärdig till yrket och får även inneha andra roller i projektet. Beställaren förbehåller sig rätten att avgöra vad som kan anses vara likvärdig.
Utbildning och erfarenhet ska styrkas genom CV. I CV ska det tydligt framgå, markera gärna uppgifterna, att uppdragsledande konsult har haft rollen som uppdragsansvarig eller likvärdigt för minst ett av referensuppdragen som bifogas anbudet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71220000 Arkitektonisk formgivning, 71300000 Ingenjörstjänster, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen