Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lösning för hantering alumni- och fundraisingrelationer
Referensnummer: LiU-2020-01386
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar en webbaserat administrativ lösning för hantering av alumni- och fundraisingrelationer. Tjänsten ska levereras som molnlösning, SaaS, d.v.s. leverantören ska ta fullt ansvar för att leverera tjänsten inklusive uppgraderingar och förvaltning över tid. Det ska vara en färdigutvecklad standardlösning för universitetsdriven alumni- och fundraisingverksamhet med möjlighet till lokal anpassning.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48219300 Programvara för administration, 48333000 Programvara för kontakthantering, 48810000 Informationssystem, 72262000 Utveckling av programvara, 72263000 Programimplementation, 72267000 Underhåll och reparation av programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalet omfattar:
* implementering/införande
* integration mot befintliga system
* dokumentation
* utbildning
* support och underhåll
* konsulttjänster som inte är en naturlig del i supporttjänsten