313183-2023 - ÄndringSverige-Östersund: Översättartjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tolk och översättartjänster
Referensnummer: RS/311/2023
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79530000 Översättartjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser tolk- och översättningstjänster för Region Jämtland Härjedalen samt för Åre Kommun.
Region Jämtland Härjedalen tillhandahåller hälso- och sjukvård samt tandvård. För de patienter som inte förstår svenska bör tolk tillhandahållas för att bedriva vård på ett patientsäkert sätt.
I lagen om minoritetsspråk regleras bestämmelser om att information ska kunna tillhandahållas på minoritetsspråk. Åre Kommun kommer bedriver bland annat barn- och äldreomsorg där det finns behov av tolk- och översättningstjänster.