313202-2017 - ResultatSverige-Karlstad: FoU-tjänster samt tillhörande konsulttjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Extern utvärderare Skogsbaserad bioekonomi 2017.
Referensnummer: C2017/272
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
73000000 FoU-tjänster samt tillhörande konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av extern utvärderare till projektet Forskningsmiljö för en hållbar skogsbaserad ekonomi.
Karlstads universitet har beviljats medel för att driva projektet Forskningsmiljö för en hållbar skogsbaserad ekonomi med stöd från Europeiska regionala utvecklingsfonden
För att säkerställa projektets kvalité och lärande under projektperioden samt ge underlag till kommunikation av projektets resultat behövs utvärdering av en extern utvärderare.
Utvärdering handlar om att fånga och beskriva projektets genomförande, resultat och effekter i relation till planer och mål som finns på projekt- och programnivå.
Karlstads universitet upphandlar härmed extern utvärderare till projektet samt eventuell övrig utvärdering där leverantörens kompetensprofil stämmer överens med universitetets behov. Universitetet förbehåller sig rätten att avgöra när detta är fallet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
73000000 FoU-tjänster samt tillhörande konsulttjänster, 73200000 FoU-rådgivning, 73210000 Forskningsrådgivning, 73300000 Planering och genomförande av forskning och utveckling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen