Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skeppsbron – Miljösamordning, teknikstöd och provtagning.
Referensnummer: 0331/17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Södra Älvstranden Utveckling AB driver genomförande av Detaljplan för Skeppsbron m.m. i stadsdelen Inom Vallgraven i Göteborg.
Konsultuppdraget avser att stödja beställaren i miljösamordning, teknikstöd och provtagning i samband med genomförandet av detaljplanen.
Uppdraget gäller för perioden från kontraktstecknande till 30.6.2020, med möjlighet till förlängning som längst till 30.6.2025 vid ett eller flera tillfällen.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71300000 Ingenjörstjänster, 71330000 Diverse byggnadstekniska tjänster, 71621000 Teknisk analys eller konsulttjänster, 90700000 Miljötjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen