Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kvalificerad projektingenjör med inriktning avtal, projekt Hagastaden K-449.
Referensnummer: E2017-01660
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71300000 Ingenjörstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar en kvalificerad projektingenjör som ska utgöra en resurs inom Exploateringskontoret, Stora projekt Hagastaden. Konsulten kommer att medverka i projektarbetet med inriktning på avtal och övergripande styrningsfrågor som stöd till projekt Hagastadens Chef Genomförande.
Uppdraget bedöms motsvara ett heltidsuppdrag och förutsätter att konsulten, efter en övergångsperiod, fortsättningsvis inte har andra uppdrag. Angiven omfattning utgör inte utfästelse om en viss uppdragsvolym.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen