2. Förfarande
Förfarande
Titel: Mellanlager
Beskrivning: Upphandlingen avser tillhandahållande av tjänster för upphämtning av flytande koldioxid (CO₂) från Sysavs anläggning, etablering och drift av mellanlager för flytande CO₂ samt tillhörande lastning och transport från mellanlager till transportör för vidare transport till permanent lagring. Mellanlagringen utgör en central och nödvändig funktion i värdekedjan för Carbon Capture, Utilisation and Storage (CCUS).
Intern identifierare: 2026-035
Typ av förfarande: Konkurrenspräglad dialog
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 63121100 Lagring
Ytterligare klassificering (cpv): 24112100 Koldioxid, 44610000 Tankar, reservoarer, behållare och tryckkärl, 45333000 Gasinstallationer, 63120000 Lagring och magasinering, 63121000 Lagring och hämtning, 63121110 Lagring av gas, 63122000 Magasinering, 65200000 Gasdistribution och tillhörande tjänster, 76000000 Tjänster för olje- och gasindustrin
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000