31327-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Utvärderingskonsulttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lärande utvärdering för HaVs globala program
Referensnummer: 1620-18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79419000 Utvärderingskonsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingens syfte är att ingå avtal med leverantör som kan tillgodose HaVs behov av lärande utveckling med löpande utvärdering och återkoppling för HaVs kommande program för internationellt utvecklingsarbete.
HaV avser inom kort att teckna ett nytt avtal om ett program för internationellt utvecklingssamarbete med Sida för perioden 2019–2022.
HaV önskar ha en kontinuerlig lärande utvärdering, även kallat följeforskning, av programmet under hela avtals- och genomförandeperioden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 1 750 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
75112100 Administration för utvecklingsprojekt, 75211200 Tjänster för ekonomiskt bistånd till utlandet, 77800000 Vattenbruk, 77810000 Havsbruk, 79419000 Utvärderingskonsulttjänster, 79421200 Projektutformning, förutom bygg – och anläggningsarbeten, 90712300 Strategisk planering för bevarande av den marina miljön, 98910000 Särskilda tjänster för internationella organisationer och organ
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen