313297-2021 - ResultatSverige-Linköping: Golvvårdsmaskiner
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av Städmaskiner
Referensnummer: LiU-2021-01903
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39713400 Golvvårdsmaskiner
II.1.4.
Kort beskrivning
Beskrivning av upphandlingsföremålet
Ramavtalet omfattar avtal om städmaskiner för lokalvård med leverans till Linköpings universitet. Leverantören åtar sig att utföra uppdraget i enlighet med villkoren i detta avtal med tillhörande bilagor.
En mer detaljerad beskrivning av uppdraget och kravställningen framgår av kapitel 2, Kravspecifikation - generell och under kapitlet för respektive anbudsområde.
Fortsättningsvis benämns ramavtal som avtal.
Avgränsningar
Avtalet omfattar inte enklare städmaskinen så som exempelvis dammsugare.
Service efter garantitiden omfattas inte av detta avtal utan kommer att ske med befintligt städtjänstserviceavtal.
Målbild
Målet är att teckna avtal med en leverantör inom respektive anbudsområde som kan leverera miljövänliga städmaskiner med hög kvalitet som täcker LiU:s behov av att genomföra lokalvård på ett hållbart och kostnadseffektivt sätt.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1 Kombiskurmaskin - stor och kraftfull, åkbar
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39713410 Skurmaskiner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Se upphandlingsdokumentet i TendSign.
Del nr: 2 Kombiskurmaskin - mellanstor, åkbar
Del nr: 3 Kombiskurmaskin - mellanstor, stå på
Del nr: 4 Kombiskurmaskin - mellanstor, gå bakom
Del nr: 5 Kombiskurmaskin - liten, gå bakom
Del nr: 6 Mattrengöringsmaskin
42995000 Diverse rengöringsmaskiner
Del nr: 7 Ångtvättutrustning
42716110 Utrustning för tvätt, 42995000 Diverse rengöringsmaskiner