313388-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Rörmokeriarbeten
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
VVS installationstjänster
Referensnummer: V 2019/1156
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45330000 Rörmokeriarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av ramavtal för VVS installationstjänster till Lunds universitet. Tjänsterna uppdelas i
1) Installation av rör, slangar m.m. mellan utrustningen och de i byggnaden ingående installationspunkterna. Byggnation av kyltekniska system. Tjänsterna inkluderar olika tekniker som svetsning, lödning, klämkopplingar m.m.
2) Installation av isolering till vattenkylsystem (cellgummi, stenull m.m.).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45332400 Montering av sanitetsgods och rör
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Upphandlingen omfattar två (2) olika installationstjänster. En anbudsgivare som lämnar anbud skall tillhandahålla installatörer för samtliga tjänster.Tjänsterna omfattar:
1. Installation av rör. Bedömt samtida kapacitetsbehov: 2-10 installatörer
2. Installattion av isolering. Bedömt samtida kapacitetsbehov: 0-2 installatörer
Det totala resursbehovet över fyra (2+2) år uppskattas till 3-4 heltidstjänster. Lunds universitet tar dock inget ansvar för att resursbehovet eventuellt blir annorlunda än det ovan angivna och kan inte garantera någon specifik volym.
Som information kan nämnas att Lunds universitet de senaste åren har köpt motsvarande tjänster för ca 2 MSEK per år.
OBS! Denna upphandling gäller endast tjänsterna enligt ovan, tillkommande materialbehov för tjänstens utförande tillhandahålls genom köparen.