313395-2017 - ResultatSverige-Stockholm: Anläggningsarbeten för kraftledningar
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byte av 110 kV kablar mellan Bredäng-Liljeholmen-Örby.
Referensnummer: SA60736 mfl
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45231400 Anläggningsarbeten för kraftledningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Replacement of 110 kV cables between Bredäng- Liljeholmen- Örby.
Projektet omfattar arbeten med 110 kV regionnätskablar med tillhörande kontroll-, tele-, och optokablar. Kablarna ska ersätta befintliga tunnoljeisolerade kablar samt äldre PEX kablar.
Entreprenadområdet sträcker sig för från tryckpunktstation Örby via tryckpunktstation Liljeholmen fram till Solberga där de nya kablar skarvas i befintliga kablar.
Utöver regionnätskablarna ingår arbeten med lokalnätskablar 11 kV längs vissa delar av sträckan.
Entreprenaden omfattar ca 8-9 km schakt, leverans samt förläggning av ca 60 km en fas 110 kV kabel.
Förfrågningsunderlaget avses skickas ut till kvalificerade för anbudsgivning under augusti.
Projektet avses utföras i huvudsak under 2017.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45231400 Anläggningsarbeten för kraftledningar, 45112000 Grävning och schaktning, 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster, 31320000 Kraftledningskablar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen