313405-2016 - ResultatSverige-Stockholm: Installation av styr- och reglersystem
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Styr och reglertekniska arbeten – ramavtal för fastighetskontoret och idrottsförvaltningen och fastighetskontoret.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 1: Underhålls- och reparationstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholms län.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Ramavtal för löpande styr- och reglertekniska arbeten (service och underhåll inklusive akuta fel, mestadels i lokaler med pågående verksamhet) samt mindre om- och tillbyggnad av befintliga system. Även nybyggnation förekommer. Upphandlingen består av följande separata delområden:
Delentreprenad A1 SCADA-system/överordnat system fabrikat Schneider Vista och StruxureWare,
Delentreprenad A2 SCADA-system/överordnat system fabrikat Siemens Desigo Insight,
Delentreprenad A3 SCADA-system/överordnat system fabrikat Regin Exoscada,
Delentreprenad A4 SCADA-system/överordnat system fabrikat Trend,
Delentreprenad B Fältarbete.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.