313414-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Gävle: Tvätthantering
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tvätt av personalkläder, Bollnäs sjukhus
Referensnummer: RS 2019/1086
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98311100 Tvätthantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Gävleborg upphandlar tvätt och reparation av personalkläder, till Bollnäs sjukhus.
Köp av personalkläder, logistik/transport av personalkläder samt en utvecklingstjänst digitala lösningar för personalkläder för Bollnäs sjukhus upphandlas separat
Bollnäs sjukhus kommer att övergå från privat vårdleverantör till Regional drift per 1 november 2019.
Denna upphandling är endast dokumentbaserad!
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50830000 Lagning av kläder och textilier, 98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen