313422-2026 - Resultat
Sverige – Ingenjörstjänster – Projektledare (Mark & Anläggning) till STO Anläggning
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelProjektledare (Mark & Anläggning) till STO Anläggning
BeskrivningProjektenheten STO Anläggning söker en projektledare inom Mark & Anläggning. STO Anläggning ansvarar främst för mark- och anläggningsprojekt, huvudsakligen vid Arlanda, men även vid Bromma och andra regionala flygplatser. Swedavia jobbar efter XPLM metodik och använder sig av Antura som projektstöd för ekonomi, rapportering och tidplan. Intitialt kommer efterfrågad resurs jobba med projekt Utbyte VA ledning på Arlanda, men även andra projekt inom enheten kan komma att bli aktuella. Projekt Utbyte VA ledning avser förnyelse av Stockholm Arlanda Airport huvudledningar för dricksvatten och spillvatten, vilka idag är i bristfälligt skick och i behov av åtgärd. En genomförd förstudie har utvärderat olika alternativ, där den rekommenderade lösningen innebär en komplett förnyelse av båda ledningarna längs en cirka 1 500 meter lång sträcka. Uppdragets omfattning är 60-100%. Omfattningen i projekt Utbyte VA ledning bedöms ligga på 60-80% men finns utrymme och behov in enheten kan ytterligare uppdrag tillkomma så att totalen blir 100%. Närvaro på plats kommer krävas för ca 50-70% av uppdraget. Huvudsakligt arbete sker på plats på Arlanda.
Typ av förfarandeSelektivt
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71300000 Ingenjörstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:129197:Lot:1