313423-2019 - KonkurrensutsättningSverige-KUNGSBACKA: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Verksamhetssystem Miljö & Hälsoskydd
Referensnummer: 19/103
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser inköp av verksamhetssystem för Miljö och hälsoskydd
Bakgrund
Miljö & Hälsoförvaltningen i Kungsbacka kommun vill upphandla ett anpassat verksamhetssystem för att ersätta nuvarande system, som snart slutar att underhållas och utvecklas. Dessutom vill kommunen ha med en option för senare implementering av integrerade lösningar gällande hantering av tillstånd och tillsyn för tobak, folköl och alkohol.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48311000 Programvara för dokumenthantering, 48810000 Informationssystem, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72250000 System- och stödtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Miljö & Hälsoförvaltningen i Kungsbacka kommun vill upphandla ett anpassat verksamhetssystem för att ersätta nuvarande system, som snart slutar att underhållas och utvecklas. Dessutom vill kommunen ha med en option för senare implementering av integrerade lösningar gällande hantering av tillstånd och tillsyn för tobak, folköl och alkohol. Helst vill Kungsbacka att detta ska vara en del av upphandlat verksamhetssystem. Befintliga system är EDP Miljöreda, Alk-T och OL2. Kommunens mål och strategi Kungsbacka kommuns e-målbild innehåller bland annat följande punkter:
• Alla som bor i eller verkar i Kungsbacka kan använda digitala tjänster dygnet runt för sina kontakter med kommunen. • Alla medarbetare har rätt kunskap och teknik för att effektivt använda digitala verktyg i sin yrkesutövning och i utveckling av arbetsmetoder. • Vi sätter individen i centrum och arbetar gränslöst mellan förvaltningar, myndigheter, regioner och inom EU. I Kungsbacka kommuns digitala strategi står följande om verksamhetssystem: ”De verksamhetssystem, appar och verktyg som upphandlas ska i första hand vara standardprodukter anpassade för verksamhet i Sverige. Kommunen ska undvika att driva egen utveckling av system, appar eller verktyg. När verksamhetssystem upphandlas och implementeras ska vi göra så lite specialanpassningar som möjligt. Verksamhetssystemen ska vara lätta att byta och integrationer mellan system ska utformas enligt samma principer. ” Organisation Nämnden för Miljö & Hälsoskydd ansvarar för tillsyn och prövning av verksamheter enligt Miljöbalken, Livsmedelslagen, Alkohollagen, Tobakslagen m.fl. Nämnden är remissinstans, främst i bygglovs- och planärenden. På förvaltningen arbetar ca 40 personer uppdelade på 4 enheter samt administration. Förvaltningen hanterar ca 4 500 ärenden per år. Nulägesbeskrivning I dagsläget används verksamhetssystemet Miljöreda, Alt-T och OL2 för att stödja verksamheten i det dagliga arbetet. Miljöreda har koppling mot FB fastighet och Befolkning (leverantör Sokigo) via EDP Fastighetsvy, samt egenutvecklad webbkarta.
Omfattning/Volym
Systemet kommer att användas dagligen av cirka 40 anställda. Utöver dessa är det cirka 20 personer som kommer att ha läsaccess i systemet.
Leveranstid inklusive eventuella förlängningar och optioner
Förvaltningen för Miljö och Hälsoskydd räknar med att skriva avtal för nytt system vid årsskiftet 2019/2020, med implementation och migrering av data från Miljöreda under våren 2020 samt Alk-T eller funktionalitet motsvarande AlkT från årsskiftet 2020/21. Systemet beräknas vara i drift hösten 2020 för områdena Miljöbalken och Livsmedelslagen och för Alkohollagen våren 2021.
Sista dag för ansökan
Sista dag för ansökan är 2019-08-18