313429-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Bengtsfors: Avfallstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Renhållning
Referensnummer: UH-2019-39
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaderna avser hushållsavfall dvs avfall som kommer från hushåll samt därmed jämförligt avfall från annan verksamhet, enligt den definition som förekommer i miljöbalken.
Upphandlingen gäller Bengtsfors kommun, Dals- Eds kommun, Färgelanda kommun och Melleruds kommun. upphandlingen samordnas av Bengtsfors kommun.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Delentreprenad 1 Hämtning och omhändertagande av matavfall och restavfall
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Delentreprenad 2 Transport (från Återvinningscentraler) och omhändertagande av grovsopor.
Del nr: 2
Delentreprenad 3 Slamtömning (tömning av enskilda avlopp, spolningar mm.) samt kundtjänst, registerhållning och fakturering.
Del nr: 3
Delentreprenad 4 Transport från Miljöstationer och omhändertagande av farligt avfall.
Del nr: 4