Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Support/utveckling av befintlig metakatalog
Referensnummer: 2022.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Alingsås kommun har, efter genomförande av ett förhandlat förfarande utan föregående annonsering enligt LOU (2016:1145) 6 kap. 14§ punkt 3 och detta meddelande, för avsikt att ingå avtal med Pulsen AB (org nr: 5562596428)
Avtalet tecknas med stöd av LOU 6 kap. 14§ punkt 2.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48000000 Programvara och informationssystem, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72246000 Konsulttjänster för system, 72250000 System- och stödtjänster, 72253200 Stödtjänster för system
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen