313546-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Installation av elektrisk och maskinteknisk utrustning
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
KVV2 - M04 Flue Gas Cleaning, Flue Gas Condensation and Water Treatment
Referensnummer: KEAB-2023/204
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
51100000 Installation av elektrisk och maskinteknisk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
The scope includes system for flue gas cleaning, flue gas condensation and water treatment as a complete function. The flue gas originates from a fluidized bed boiler with size 60 - 110MW. The fuel will be a mixture of moist wood chips, demolition wood, sawdust, bark and peat. The inlet flue gas temperature to the flue gas cleaning system can vary between 125-180°C.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
42514000 Maskiner och apparater för filtrering eller rening av gaser, 45315100 Eltekniska installationer, 45350000 Maskintekniska installationer, 51514100 Installation av maskiner och apparater för filtrering eller rening av vätskor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen