313553-2021 - ResultatSverige-Sunne: Programvara och informationssystem
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elevadministrativt system
Referensnummer: UPH2021/6
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Sunne/Torsby kommunala skolor och förskolor inbjuder intresserade marknadsaktörer att lämna anbud på ett skoladministrativt system, ett digitalt barn- och elevregister enligt förutsättningarna i upphandlingsdokumentet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48000000 Programvara och informationssystem, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar Sunne/Torsbys samtliga kommunala gymnasieskolor, grundskolor och förskolor samt komvux, SFI, Yrkeshögskola och kulturskolan.
Volym:
Sunne kommun ca 500 personal och 2 500 barn/elever och 9 skoladministratörer
Torsby kommun ca 450 personal och 2 250 barn/elever och 6 skoladministratörer.
Systemet ska främst användas av centrala systemförvaltare och administratörer inom skola och förskola, men även till viss del vårdnadshavare och pedagoger.