313624-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Solna: Möbler (inkl. kontorsmöbler), inredning, hushållsapparater (exkl. belysning) och rengöringsprodukter
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Möbler, inredning och säkerhetshusgeråd för skade- och Suicidprevention till Statens institutionsstyrelse
Referensnummer: 2.2-6313-2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39000000 Möbler (inkl. kontorsmöbler), inredning, hushållsapparater (exkl. belysning) och rengöringsprodukter
II.1.4.
Kort beskrivning
SiS har behov av ställa höga krav på både möbler, inredning och säkerhetshusgeråd för skade- och suicidprevention för boenderum och allrum där behovet behöver uppfyllas. För varje anbudsområde som anbudsgivaren avser att delta i måste anbudsgivarens anbud nå 100 procent i kravuppfyllnad för att anbudet ska accepteras. Varje anbudsområde måste besvaras för sig. Nedan framgår vilka anbudsområden som upphandlingen är indelad i.
Anbudsområde 1 – Möbler för skade- och suicidprevention.
Anbudsområde 2 – Inredning för skade- och suicidprevention.
Anbudsområde 3 - Säkerhetshusgeråd för skade- och suicidprevention.
Ramavtal kommer att tecknas med en anbudsgivare per anbudsområde. Anbud kan lämnas på ett eller flera anbudsområden. Varje anbudsområde kommer att utvärderas separat och en anbudsgivare kommer att antas per anbudsområde. Samma anbudsgivare kan tilldelas ett eller flera anbudsområden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 55 100 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
ANBUDSOMRÅDE 1) MÖBLER FÖR SKADE- OCH SUICIDPREVENTION
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
För anbudsområde 1 (möbler för skade- och suicidprevention) är maximal takvolym värderad till 45 000 000 SEK
Beställaren garanterar inte att Avrop kommer att uppgå till någon viss mängd/volym under avtalsperioden.
ANBUDSOMRÅDE 2) INREDNING FÖR SKADE- OCH SUICIDPREVENTION
Del nr: 2
För anbudsområde 2 (inredning för skade- och suicidprevention) är maximal takvolym värderad till 8 000 000 SEK
ANBUDSOMRÅDE 3) SÄKERHETSHUSGERÅD FÖR SKADE- OCH SUICIDPREVENTION
Del nr: 3
För anbudsområde 3 (säkerhetshusgeråd för skade- och suicidprevention) är maximal takvolym värderad till 2 100 000 SEK