313642-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Rivning av byggnader och schaktning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Markanläggning
Referensnummer: 1902
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45110000 Rivning av byggnader och schaktning
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar ramavtal för underhålls- samt till- och ombyggnadsarbeten avseende markanläggning inom AB Bostadens fastighetsbestånd. Uppdraget omfattar även AB Bostaden i Umeås dotterbolag, vilka är AB Holmsundsbyggnader, Servicebostäder i Umeå AB och AB Lokalen i Umeå (lokaler). Uppdraget omfattas i huvudsak av löpande och planerade arbeten med:
- Justering av asfalt, brunnar, kantsten, olika typer av markytor etc.
- Plattläggning
- Byte av sand
- Fällning av träd
- Plantering av träd och buskar
- Stubbfräsning- Montering av ny lekutrustning
- Anläggning av planteringsytor, gräsytor.
Stor vikt läggs på att uppdraget ska utföras på ett kvalitativt och miljömässigt godtagbart sätt.Antal ramavtal som kommer att tecknas är med max. 3 st. entreprenörer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 30 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45110000 Rivning av byggnader och schaktning, 45236000 Markanläggning, 45000000 Anläggningsarbete
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget omfattar ramavtal för underhålls- samt till- och ombyggnadsarbeten avseende markanläggning inom AB Bostadens fastighetsbestånd. Uppdraget omfattar även AB Bostaden i Umeås dotterbolag, vilka är AB Holmsundsbyggnader, Servicebostäder i Umeå AB och AB Lokalen i Umeå (lokaler). Uppdraget omfattas i huvudsak av löpande och planerade arbeten med:- Justering av asfalt, brunnar, kantsten, olika typer av markytor etc.- Plattläggning
- Stubbfräsning
- Montering av ny lekutrustning
Stor vikt läggs på att uppdraget ska utföras på ett kvalitativt och miljömässigt godtagbart sätt. Antal ramavtal som kommer att tecknas är med max. 3 st. entreprenörer. Någon specifik volym eller antal uppdrag kan inte garanteras utan beror på AB Bostaden i Umeås behov under avtalsperioden. Avrop sker skriftligen till Entreprenör där samtliga uppgifter för att fullgöra uppdraget framgår. Avrop kommer att ske i första hand genom rangordning och i andra hand förnyad konkurrensutsättning samt i tredje hand genomföra en separat upphandling enligt nedan angivna förutsättningar. Avtalet beräknas gälla för perioden 1.4.2019 till 31.3.2021 med möjlighet till 1 + 1 års förlängning.