Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Detaljprojektering för utförande entreprenad avseende översvämningsskydd på Falsterbonäset
Referensnummer: UH-2020-118
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
På grund av sitt läge hotas Falsterbonäset i Vellinge kommun av stormar och stigande havsnivåer. Området har genom åren drabbats hårt av olika översvämningar. Vellinge kommun avser därför uppföra ett översvämningsskydd på Falsterbonäset i form av en ca 19 kilometer lång skyddsvall. Upphandlingen avser konsulttjänster för att utföra detaljprojektering för utförandeentreprenad avseende översvämningsskydd genom den aktuella skyddsvallen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 2 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen