313645-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Malmö: Programvaruutvecklingstjänster för licenshantering
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Licenspartner
Referensnummer: STK-2020-335
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212218 Programvaruutvecklingstjänster för licenshantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling ska leda till ett ramavtal om partnerskap för rådgivning samt hantering och försörjning av licenser.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 365 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
22456000 Licenser, 48218000 Programvara för licenshantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtal kommer att tecknas med en (1) leverantör.
Uppdraget avser partnerskap för licenshantering och Leverantören ska i enlighet med villkor och krav i
Förfrågningsunderlaget tillhandahålla 1) - Rådgivning och stöd, 2)- SAM-tjänst samt 3) Tjänster avseende licensförsörjning.