313801-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Skellefteå: Städning och renhållning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byggstäd, flyttstäd, golvvård, förnsterputsning och Prio 1-städ
Referensnummer: UH-2020-272
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90900000 Städning och renhållning
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalet omfattar städtjänster inom fem (5) olika områden:
Område 1 - Byggstädning
Område 2 - Flyttstädning
Område 3 - Golvvård
Område 4 - Fönstertvätt
Område 5 - Prio 1-städ
Anbud kan lämnas för alla delområden eller enstaka. Utvärdering kommer att göras på mest fördelaktigt baserat på pris på respektive delområde. Kunden kommer att utse en vinnare per område vilket innebär att Kunden kan komma att anta fem (5) olika leverantörer.
Vi svarar på frågor från tidigast den 10 augusti.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 800 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
OMRÅDE 1 - BYGGSTÄDNING
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90900000 Städning och renhållning, 90910000 Städning, 90911000 Städning av bostäder och byggnader samt fönsterputsning, 90919000 Kontors- och skolstädning samt rengöring av kontorsutrustning, 98340000 Bostads- och kontorstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
OMRÅDE 2 - FLYTTSTÄDNING
Del nr: 2
OMRÅDE 3 - GOLVVÅRD
Del nr: 3
OMRÅDE 4 - FÖNSTERTVÄTT
Del nr: 4
OMRÅDE 5 - PRIO 1-STÄD
Del nr: 5