313827-2021 - ÄndringSverige-Värnamo: Programvara och informationssystem
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
System avseende inköpsanalys
Referensnummer: UHN.2021.110
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar leverans av nytt system för att kunna genomföra inköpsanalyser i ett steg att öka avtalstroheten och inköpsmognaden inom organisationen.
Systemet syfte är att möjliggöra uppföljningar i större utsträckning, minska inköpskostnaderna, säkerställa att rätt varor och tjänster handlas av rätt leverantörer till rätt pris, möjliggöra effektivisering av upphandlingar, förbättra kvaliten på upphandlingsdokument samt vara ett stöd i samband med kommunens målstyrningsarbetete i syfte att visualisera genomförda inköp och följa upp kommunens måluppfyllelse. Systemet ska vidare klara av att göra djupgående analyser ner på artikelrad, för att identifiera behov av ytterligare avtalsområden.