313971-2020 - ResultatSverige-Malmö: Prenumerationstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Prenumerationstjänster för tidskrifter
Referensnummer: UPP 2020/42
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79980000 Prenumerationstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Malmö universitetsbibliotek efterlyser en leverantör av prenumerationstjänster av tidskrifter.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inbjudan
Malmö universitet bjuder härmed in till anbudsgivning avseende prenumerationstjänster för tidskrifter.
Omfattning
Malmö universitet avser att upphandla en leverantör som ska fungera som agent mellan Malmö universitet och förlag/utgivare gällande förmedling av svenska och utländska tidningar och tidskrifter i tryckt och elektronisk form, nedan kallat prenumerationer, och att hantera alla kontakter med förlag/utgivare.
I detta avtal ingår inte prenumerationer på förlagspaket som i dagsläget hanteras via nationella konsortiet BIBSAM. Likaså ingår inte prenumerationer från förlag som anlitar egna prenumerationsagenter.
Upphandlande myndighet
Malmö universitet, organisationsnummer 202100-4920.
Upphandlingsförfarande
Öppet förfarande enligt lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU).
Sista anbudsdag
Anbud kan endast lämnas via www.tendsign.com. Sista dag för lämnande av anbud är 2020-06-09.