Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Serviceresor 2018 Malmö
Referensnummer: Dnr 141/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 60120000 Taxitjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Skåne bjuder genom dess förvaltning Skånetrafiken in intresserade Trafikföretag till anbudsgivning i denna upphandling av Serviceresor 2018 Malmö. Upphandlingen består av Trafikuppdrag i Placeringsområde åtta (8) och omfattar total 18 stycken Specialfordon. Trafikstart är 2019-02-01.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 60112000 Kollektivtrafik på väg, 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål, 60140000 Icke-reguljär passagerartransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen