Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Uppgradering verksamhetssystem till Socialtjänsten
Referensnummer: 2021/KSUH 0101
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Tyresö kommun informerar härmed sin avsikt att ingå avtal med CGI Sverige AB om uppgradering i form av en e-tjänst av verksamhetssystemet Treserva.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kommunen äger sedan tidigare genom avtal med CGI rätten till kundspecifik utveckling för systemet Treserva. Kommunen är nu i behov av ett nytt avtal avseende en e-tjänst som ska inkluderas i befintligt verksamhetssystem. CGI står fortsatt för drift, support och underhåll för hela systemet.