31411-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Landvetter: Däck till lätta och tunga fordon
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Däck
Referensnummer: SDA 2017-01115
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34350000 Däck till lätta och tunga fordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget leverans omfattar följande:
• Försäljning av däck till alla typer av fordon Swedavia använder.
• Möjlighet till att köpa, fabriksdäck regummering, remixdäck.
• Möjlighet att köpa fälg till samtliga däck.
• Säsongsbyte av kompletta hjul.
• Däckförvaring inklusive tvätt.
• Lagning av punkteringar, stickhål typ spik i däck.
• Skifte inklusive rengöring av anläggningsytor, nav och fälg.
• Regummering/Vulkanisering.
• Montering.
• Balansering.
• Återvinningsavgift.
• Ventilförlängning.
• Dubbning.
• Arbete i fält med servicebil (servicebil inklusive arbetare).
• Jourutryckningar med servicebil (servicebil inklusive arbetare).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 12 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34350000 Däck till lätta och tunga fordon, 34913200 Regummerade däck, 50116500 Reparation av däck, inklusive montering och balansering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen