Avtalet omfattar leverans av digitala trygghetslarm för personer i ordinärt boende inom kommunen samt larmmottagning och vidarebefordran av larmanrop till kommunens personal.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 8 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79711000 Larmövervakningstjänster, 35121700 Larmsystem, 35120000 Bevaknings- och säkerhetssystem, 45312000 Installation av larmsystem och antenner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kommunen har ca 300 trygghetslarm idag.