314140-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Senior konsult för ledarskapsutveckling med humanistisk ansats
Referensnummer: 2021/1310/2.3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Senior resurs inom området ledarskapsutveckling, för uppdrag på plats i Norrköping omfattande ca 75 % av en heltid. Uppdraget innefattar bland annat ledarskaps-, grupp- och organisationsutveckling, regelbundna pulsmätningar av arbetsmiljöklimat i arbetsgrupper och chefscoachning för strategiskt förändringsarbete.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Bakgrund och mål med upphandlingen
SMHI bedriver tillämpad FoU-verksamhet inom områdena hållbara samhällen, hållbar miljö och hållbart klimat. Forskningen bedrivs nära användargrupper för att säkerställa att den kommer till avsedd nytta, direkt till samhället eller till övriga verksamhetsavdelningar på SMHI.
SMHI arbetar kontinuerligt med att effektivisera sitt arbete. Ett flertal interna utredningar och processer pågår med syfte att stärka internt samarbete inom myndigheten och för stärkt förmåga att leverera mot myndighetsinstruktion och regleringsbrev.
Forskningsavdelningen behöver leverera mot de gemensamma verksamhetsmålen och arbete pågår med att ta fram och implementera en ändamålsenlig FoU-strategi. Förändringar i arbetssätt behöver ske, samtidigt som arbetsbelastningen inom pågående forskningsprojekt ofta är mycket hög.
FoU-avdelningen söker stöd från en managementkonsult i förändringsarbetet, med syfte att medarbetare och chefer ska se den långsiktiga nyttan med pågående processer och för att säkerställa att processerna leder till avsedd nytta för SMHI.
Processerna behöver borga för en god arbetsmiljö genom att stärka medarbetarskapet och generera en gemensam plattform kring kultur- och värdegrundsfrågor. Processerna ska också stärka förmågan att göra forskningsuppdrag och vetenskapskommunikation genom stärkt ökad kunskap om självledarskap, budskapsformulering och retorik.