314183-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Anläggningsarbete för järnvägar och linbanesystem – Plattformsförlängning Bandel 652 Vänersborg, Utförandeentreprenad
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelPlattformsförlängning Bandel 652 Vänersborg, Utförandeentreprenad
BeskrivningUtförandeentreprenad järnväg: plattformsförlängning, nytt ställverk, plankorsningsåtgärder, gestaltning av område, bro och miljöanpassning.
Intern identifierareKOM-416207
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45234000 Anläggningsarbete för järnvägar och linbanesystem
Ytterligare klassificering (cpv): 45233000 Anläggningsarbete för motorvägar, vägar, järnvägar samt start- och landningsbanor, 45234140 Anläggningsarbeten: plankorsningar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierarePlattformsförlängning Bandel 652 Vänersborg, Utförandeentreprenad