See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal arkeologiska uppdrag (marinarkeologi och övrig arkeologi) som inte utgör uppdragsarkeologi
Beskrivning: Länsstyrelsen har för avsikt att teckna ramavtal för arkeologiska uppdrag som inte genomförs som uppdragsarkeologi och där staten går in och ersätter de arkeologiska kostnaderna, exempelvis vid tvingande åtgärder från myndighet eller någon annan tvingande omständighet och där fornlämning berörs, mindre arbetsföretag som berör fornlämning och återställning av skador på fornlämningar i Södermanlands län. Två (2) leverantörer av marinarkeologi och fyra (4) leverantörer av övrig arkeologi.
Intern identifierare: 4510 - 2025
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71351811 Topografiska undersökningar av arkeologiska utgrävningar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Arkeologi
Beskrivning: Arkeologiska och marinarkeologiska undersökningar.
Intern identifierare: 1894920-0
Huvudklassificering (cpv): 71351914 Arkeologiska tjänster
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Marinarkeologi
Beskrivning: Marinarkeologiska undersökningar.
Intern identifierare: 1894916-1
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Ramavtal arkeologiska uppdrag (marinarkeologi och.
Beskrivning: Länsstyrelsen i Södermanland upphandlar leverantörer för arkeologiska uppdrag som inte genomförs som uppdragsarkeologi och där staten går in och ersätter de arkeologiska kostnaderna.
Intern identifierare: 1798053-2
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Kvalificering
Beskrivning: Länsstyrelsen avser att teckna två avtal avseende marinarkeologi och fyra avtal avseende övrig arkeologi.
Intern identifierare: 1840221-3
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Uppdraget
Beskrivning: Länsstyrelsen har för avsikt att teckna ramavtal för arkeologiska uppdrag som inte genomförs som uppdragsarkeologi och där staten går in och ersätter de arkeologiska kostnaderna.
Intern identifierare: 1894811-4