314252-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Hallstahammar: Konsulttjänster för hälsa och säkerhet
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Taksäkerhet
Referensnummer: TN 278-21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71317210 Konsulttjänster för hälsa och säkerhet
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling av taksäkerhetsåtgärder ska ses som en objektsupphandling där insatserna ska ske under ett år med möjlighet till kompletterande insatser år 2.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45233292 Montering av säkerhetsutrustning, 45260000 Takarbeten och andra byggarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg, 45340000 Montering av stängsel, räcken och säkerhetsutrustning, 71315400 Byggnadsinspektion
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Allmän information och inbjudan till anbudslämning
Allmänt
Hallstahammars kommun har en vision där det ska vara enkelt och nära att bo och verka. Vi strävar efter nytänkande och kreativitet samtidigt som vi vill visa intresse, ansvar och engagemang.
Kommunen har cirka 1 500 medarbetare som ska leverera välfärd och service till drygt 16 000 invånare. Upphandlingar av varor och tjänster är ett viktigt verktyg för att nå fram till Hallstahammars kommuns vision, vår ledstjärna, när vi söker efter leverantörer till våra verksamheter.
I tekniska förvaltningens ansvar ingår att sköta kommunens fastighetsbestånd avseende lokaler där det finns kommunal kärnverksamhet. Lokalerna består av bla skolor, förskolor, förvaltningskontor, sporthallar, bibliotek, LSS boende, ålderdomshem mm. Att tillhandahålla välskötta lokaler till våra kommunala verksamheter är viktigt för oss. Ett fungerande och väl utfört servicearbete är därför en viktig del av hur lokalernas helhetsintryck upplevs av nyttjarna.
Byggnaderna där servicearbeten inom taksäkerhet behövs är i huvudsak belägna inom Hallstahammars kommun och i de konsolideringsorter som finns i kommunen. Exempel härpå är Kolbäck och Strömsholm.
Verksamheter pågår i samtliga lokaler. Leverantören skall ta stor hänsyn härtill under arbetets utförande. Upphandlingsdokumentet innehåller samtliga förutsättningar och krav som gäller för anbudsgivningen.
Den upphandlande myndigheten benämns fortsättningsvis som B = Beställare.