314256-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Skillingaryd: Städning och renhållning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Städentreprenad Hjortsjöskolan, Fågelforsskolan, Bullerbyns förskola med fl.
Referensnummer: UH-2021-26
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90900000 Städning och renhållning
II.1.4.
Kort beskrivning
Vaggeryds kommun upphandlar städtjänster till Hjortsjöskolan, Fågelfors skolan, Sörgårdsskolan, Skolan och förskolan i Klevshult, Fågelfors förskola, Bullerbyns förskola, Tallbackens och Gullbäckens förskola.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 18 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Hjortsjöskolan
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget avser städning på skolor och förskolor enligt beskrivningen i upphandlings dokumentationen. I uppdraget ska ingå även storstädning, golvvård, fönsterputsning, entreémattor, tvätt av lekmattor på förskolorna.
Städning på förskolor ska ske efter kl 16, skolorna kan städas under dagtid.
Fågelforsskola och Fågelfors förskola
Del nr: 2
Klevshults skola och förskola, Tallbacken och Gullbäcken
Del nr: 3
Sörgårdsskola och Bullerbyns förskola
Del nr: 4