314261-2023 - ResultatSverige-Uppsala: Ingenjörstjänster avseende väg- och vattenbyggnation
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsultorganisation Systemhandling bro över Fyrisån vid Ultuna, Uppsala spårväg
Referensnummer: GSN-2022-03177
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71322000 Ingenjörstjänster avseende väg- och vattenbyggnation
II.1.4.
Kort beskrivning
Beskrivning: Konsultuppdrag
Upprätta erforderliga systemhandlingar som underlag till ansökan om tillstånd för vattenverksamhet. Såsom teknisk beskrivning, förslagsritning bro, tillhörande inmätning och ev. fältundersökningar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71245000 Tillståndsplaner, arbetsritningar och specifikationer, 71322300 Konstruktion av broar, 71356400 Tekniska planeringstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppskattat inköpsvärde: 4 miljoner
Kan andra vara intresserade av varan/tjänsten?: Nej
Typ av upphandling: Ny upphandling
Önskat datum för avtalsstart: 2023-03-10