314273-2017 - ResultatSverige-Eskilstuna: Anläggningsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kv. Näven Eskilstuna nybyggnad bostäder.
Referensnummer: 17/70
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Objektet avser nybyggnad av flerbostadshus med 54 lägenheter 1-4 ROK, Lokal 263 m² samt garage.
BTA ca 6 200 m².
Entreprenaden omfattar uppförandet av bostadshuset inklusive garage, entreprenaden omfattar även att utföra installationsarbeten (rör el ventilation samt målning) i hela garaget dvs. även i den delen som ligger i närliggande byggnad.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45210000 Byggnadsanläggning, 45211341 Byggnation av lägenheter, 45262300 Betongarbeten, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen