314288-2019 - ResultatSverige-Karlstad: Tjänster i samband med film- och videoproduktion
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Reklambyrå 2018
Referensnummer: C2018/810
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
92112000 Tjänster i samband med film- och videoproduktion
II.1.4.
Kort beskrivning
Karlstads universitet upphandlar reklambyråtjänster inom tre områden; Varumärke, budskap, formgivning, Digital innovation och strategi samt Rörlig media och podd.
Var befinner sig Karlstads universitets varumärke år 2025? Vem pluggar, forskar och jobbar hos oss? I vilka kanaler är vi närvarande – och kanske framför allt: hur är vi närvarande?
Vi söker byråer som kan hjälpa oss att besvara de här frågorna – och alla andra som kan dyka upp på vägen – med målet att stärka vårt varumärke. I slutändan vill vi helst nå fram till 2025 lite före andra. Är det din byrå som hjälper oss med det?
Vi har identifierat tre områden som behöver lite extra kärlek. Förklaringar till varje område finns i upphandlingsunderlaget.
• Område 1: Varumärke, budskap, formgivning
• Område 2: Digital innovation och strategi
• Område 3: Rörlig media och podd
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Varumärke, budskap, formgivning
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
92112000 Tjänster i samband med film- och videoproduktion, 79300000 Marknadsundersökningar och ekonomiska undersökningar; opinionsundersökningar och statistik, 79340000 Reklam och marknadsföring, 79342000 Marknadsföring, 79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Digital innovation och strategi
Del nr: 2
92112000 Tjänster i samband med film- och videoproduktion, 79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet, 79300000 Marknadsundersökningar och ekonomiska undersökningar; opinionsundersökningar och statistik, 79340000 Reklam och marknadsföring, 79342000 Marknadsföring
Rörlig media och podd
Del nr: 3
92112000 Tjänster i samband med film- och videoproduktion, 79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet, 79340000 Reklam och marknadsföring, 79300000 Marknadsundersökningar och ekonomiska undersökningar; opinionsundersökningar och statistik, 79342000 Marknadsföring