314296-2022 - ResultatSverige-Sundsvall: Anläggningsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Renovering utomhusbad i Sundsvall
Referensnummer: UH-2022-119
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Sundvalls kommun avser att genom en Partnering renovera utebad i Sundsvalls kommun. Upphandlingen avser projektering och entreprenad för renovering av Nackstabadet och som option kan även Malandsbadet bli aktuellt.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45212225 Byggnation av sporthall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser i första hand renovering av Nackstabadet och innefattar projektering, projektledning och byggnation. Upphandlingen avser även samma typ av tjänst för Malandsbadet.