Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Maskintillverkade detaljer för EPU48 SoftiMAX.
Referensnummer: V 2017/1168
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 44000000 Konstruktioner och konstruktionsmaterial; konstruktionshjälpmedel (utom elutrustning)
II.1.4.
Kort beskrivning
Tillverkning av konstruktionsdetaljer för undulatorn EPU48 (avsedda för SoftiMAX Beamline) såsom hållare, balkar, fästen, ledningar etc.
Totalt antal komponenter är ca. 3 100 st., enligt bifogade ritningsunderlag.
Detaljerna till EPU48, som kommer att användas i Max IV 3 GeV-ringen, har höga toleranskrav.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 44110000 Konstruktionsmaterial, 44141000 Ledningar, 44212240 Balkar, 44322000 Kabeltillbehör, 44530000 Fästen för industriellt bruk
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen