314388-2019 - ResultatSverige-KARLSTAD: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling ramavtal IT-konsulter för Konsultstöd integrerad tjänsteutveckling - webb
Referensnummer: 19/3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Konsumentverket avser att teckna avtal med 1-3 leverantörer av IT-konsulttjänster för integrerad tjänsteutveckling - webb. Med integrerad tjänsteutveckling - webb avses projektledning, formgivning, programmering och test av webbplats eller webbaserade verktyg eller tjänster.
Avrop ca 5-7 miljoner kronor per år.
Avtalet träder i kraft 2020-02-01 och är giltigt t o m 2022-01-31.Avtalet medger förlängning med ett (1) + ett(1) års förlängning om Konsumentverket så önskar, dock längst till 2024-01-31.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72243000 Programmeringstjänster, 72400000 Internettjänster, 72413000 Webbsideutformningstjänster, 79822500 Grafisk formgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalet träder i kraft 2020-02-01 och är giltigt t o m 2022-01-31.Avtalet medger förlängning med ett (1) + ett (1) års förlängning om Konsumentverket så önskar, dock längst till 2024-01-31. Leverantörer rangordnade nr1 (Tieto) och nr 2 (Sogeti)