314412-2018 - ResultatSverige-Olofström: Anläggningsarbeten för flerfamiljshus
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
FD Företagscenter
Referensnummer: 18/4
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45211000 Anläggningsarbeten för flerfamiljshus
II.1.4.
Kort beskrivning
Nybyggnad av 2 st flerbostadshus i 6 vån. 54 lägenheter (ca 3162 BOA)
Med tvättstuga och förråd i entreplan.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45100000 Förberedande anläggningsarbeten, 45112000 Grävning och schaktning, 45210000 Byggnadsanläggning, 45211341 Byggnation av lägenheter, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45332000 VA- och dräneringsarbeten, 45343000 Installation av brandskydd, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45421000 Snickeriarbeten, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71316000 Konsulttjänster för telekommunikation, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71321000 Tekniska konstruktionstjänster för maskintekniska och elektriska installationer i byggnader, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen