Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Läromedel
Referensnummer: KS 2022/01276
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 22111000 Skolböcker
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser Läromedel, tryckta och interaktiva läromedel till kommunerna inom samarbetet Skåne Nordost. Upphandlingen genomförs som en samordnad upphandling mellan Hässleholm, Kristianstad, Östra Göinge kommuns Inköpscentral. Efter genomförd upphandling avser Östra Göinge kommun, som Inköpscentral, att teckna ramavtal där andra upphandlande myndigheter och enheter enligt nedan är avropsberättigade. Osby, Hörby, Höör och Bromölla kommuner ingår i gemensamma Inköpscentralen som Östra Göinge kommun och har därmed rätt att avropa från tecknade ramavtal från avtalsstart. Kristianstad och Hässleholms kommuner tecknar egna ramavtal.
Till tryckta läromedel räknas tillhörande multimedia och övningsböcker. Interaktiva läromedel är all form av e-läromedel som utgörs av olika digitala och webbaserade lösningar som kan användas i datorer, surfplattor och interaktiva tavlor. Upphandlingen omfattar läromedel och annat förlagsutgivet undervisningsmaterial till förskola, förskoleklass, grundskola, gymnasieskola, kommunal vuxenutbildning, särskola, SFI, lärar- och fortbildningslitteratur, lärarkalendrar och facklitteratur till kommunernas övriga förvaltningar. Upphandlingen omfattar inte skönlitteratur, biblioteksböcker, tidningar och tidskrifter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 16 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas förhögsta antal delkontrakt: 3
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 3
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 22100000 Tryckta böcker, broschyrer och foldrar, 22111000 Skolböcker, 22112000 Textböcker, 22114000 Lexikon, kartor och notböcker, 22114500 Uppslagsböcker, 22830000 Övningsböcker, 30199792 Kalendrar, 39162110 Undervisningsmaterial, 80420000 E-lärande
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kontraktets, ramavtalets eller det dynamiska inköpssystemets löptid Start: 01/09/2023Slut: 31/08/2027
Detta kontrakt kan förlängas: nej
Del nr: 2
Del nr: 3